Подробни бележки за Коневъдство

Подробни бележки за Коневъдство

Подробни бележки за Коневъдство

Blog Article

Защо отглеждането на коне не е сред приоритетните животновъдства в селските райони, питат стопани и български учени

 Този раздел е празен или е мъниче. Можете да помогнете на Уикипедия, като го разширите.

В много страни отглеждането на коне за добив на месо е приемлива практика. Конкретно в България, както и във всички славяноезични страни, конете са смятани за интелигентни помощници на човека и поради тази (чисто психологическа) причина, консумацията на месо от тези животни се смята за неприемлива.

Възможно работно време – Работното време на техник-животновъдите е с нормална продължителност, но предвид спецификата на грижите за животните е възможно то да бъде удължено до късно през нощта, както и да се работи през почивните и през празничните дни от годината.

Окръжните постоянни комисии като локални структури на племенната дейност играят изключително важна роля в по­добряване на качествата на местните коне и вноса на жребци и кобили от чужбина. Независимо от стихийния до известна степен характер на развъдно-подобрителната работа още по онова време развитието на държавното и частното коневъд­ство се е превърнало в държавно мероприятие, поощрявано с редица последвали първите два нови закони постановления и решения. Наследници на окръжните постоянни комисии са племенните разсадници, прераснали в племенни инспекции, а на по-късен етап - в селекционни центрове по животновъд­ство.

Те могат да продължат образованието си, като се включат в професионално обучение по професии с по-висока степен на професионална квалификация от професионалното направление.

Хибрид между мъжко магаре и кобила се нарича муле. Хибрид между магарица и кон е катър

По нейни впечатления Българският спортен кон в много случаи достига до кланицата, въпреки че по начало не се отглежда за консумация. При строгия контрол на БАБХ за произхода на животните, голяма част от спортните коне навлизат в хранителната верига.

Учебни предмети, които се изучават – Анатомия и физиология на животните, Основи на животновъдството, Фуражопроизводство, Говедовъдство и биволовъдство, Овцевъдство и козевъдство, Свиневъдство, Птицевъдство, Зайцевъдство, Пчеларство, Бубарство, Коневъдство и др.

Коневъдство – първа степен на професионална квалификация. Обучението е свързано с усвояване на методите за отглеждане и развъждане на коне.

Цялостното и редовно почистване на силоза с помощта на водоструйки и сухо/мокро смукачки предотвратява достигането на патогени до животните чрез фуража.

„Основният проблем на коневъдството в България се състои в това, че за своето съществуване браншът разчита единствено на любовта на собствениците към конете им. Поголовието на трите автохтонни български породи Дунавски, Източнобългарски и Плевенски кон се доближава до критично ниво.

Племенните заводски стада към УЕБ по коневъдство към Тракийския уни­верситет - Стара Загора, и секцията по коневъдство към ИЖ в Костинброд също имат голямо значение, особено през последните години, за осигуряване на конния спорт с висококачествени коне.

Племенно ядро има в Коневъдство конезавода „Клементина" край Плевен, но основният масив от ценни кобили е в частни сто­пани в Северозападна България.

Report this page